Ahşap Kakma, Marquetry Ürün Tasarımı

Tanıtım

Ayyıldız Ahşap Tanıtım Sitesine Hoşgeldiniz

Bu site, geleneksel Türk el sanatlarına gönül vermiş kişilere, seveceklerine inandığımız tasarımlardan örnekler göstermek üzere hazırlanmıştır. Özellikle ahşap kakmacılık ve kaplama kakmacılık ile ilgili çok sayıda geleneksel tasarım ve uygulamalarını bulacaksınız. Ayrıca bakır rölyef ve pirinç oyma uygulamalarında metalle ahşabın buluşması ile elde edilen ürünleri göreceksiniz.

Kısacası ahşabın sıcaklığını görsel olarak hissedeceksiniz.

Gelenek geçmiştir, kültürümüzün temel altyapılarının başında gelmektedir. Kültürel alt yapının sağlam ve derin temellere dayalı olması, bir toplumun dünya üzerindeki saygınlığını artırmaktadır. Kültür bu anlamda geçmiş ile gelecek arasında bir geçiş, bir köprü görevi yerine getirmektedir. El ile çalışan sanatçılara düşen ise bu temelde, geleneksel tekniklerin özünü bozmadan ama günümüzün kullanımına uygun tasarımlar gerçekleştirmektir. Bilinmelidir ki "gelecek de birgün gelecektir". Günümüzde nasıl geçmişte ustalarımızın yaptığı, el emeği ve göz nuru diye adlandırdığımız eserleri müzelerimizin en değerli yerlerinde koruma altında tutuyorsak, bu onların yerine konulamaz olduğundandır.

Özellikle günümüz, maddeyi ön planda tutan anlayış içinde plâstik bir dünya hâline gelmiştir. Böylesi bir ortamda insanların beğenisine sunmak üzere geleneksel gereçlerle, geleneksel araçlarla geleneksel motiflerimizi kullanarak ürün tasarlayan ve bunları toplumun beğenisine sunan, geleceğe eser bırakan, medeniyete bir nevi ayna tutan ustalarımızı sevgi ve saygı ile selamlarız.

 

Ayyıldız Ahşap

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.56708.6014
Euro10.097910.1384
Hava Durumu