Ayyıldız Ahşap

Geleneksel Ahşap Kakmacılık ve Ahşap Sanatları

Ahşabın En Güzel Hâli...

Site Haritası
Takvim

Cemal Ayyıldız

Cemal Ayyıldız

Kakmacılık uygulamalarına üniversitede işledikleri Ağaç İşleri dersini geleneksel sanatlarımızla birleştirme düşüncesi ile başladı. 1982-1983 yıllarda Ankara’da Tandoğan’da Sanayi Bakanlığı’nın yanında atölyesi bulunan Ahşap ustası Behçet Süsveren’in (Allah rahmet eylesin. Nur içinde yatsın.) yanında kakma, oyma ve ahşap tasarım uygulamalarında çalıştı. Behçet ustadan öğrendiği ve gözlemlediklerini daha sonraki yıllarda geliştirmeye ve çeşitlendirmeye çalıştı. Sayısız ahşap kakma projeleri tasarlayıp üretti.

Öğretmenliğe başlamadan önce Ankara’da bir fabrikada imalat müdürlüğü yaptı. 1988 yılının Ocak ayında öğretmenliğe başladı ve elde ederek geliştirdiği tecrübelerini öğrencileriyle paylaşmaya başladı. Öğrenciler uygulama yaptıkça o daha farklı projeler tasarladı. Yıllarca devam eden bu uygulamalar sonunda biriken projelerini Ağaç İşlerinde Kesme Oyma ve Ağaç İşlerinde Kakmacılık adı ile kitap hâline getirdi. Daha sonra Teknik Resim adlı kitabı da kendisinin ulaşamadığı öğrencilerine sundu.

“Sanatın sonunun sonsuzluk” olduğu bilinci ile çok çeşitli sanat dallarında tasarımlar gerçekleştirdi. Geleneksel Türk El Sanatları Desenlerinin zenginliğini kendi tasarladığı motifler ile de birleştirerek farklı ürünler üzerinde uyguladı. Muğla Üniversitesi’nde Restorasyon Bölümünde dersler verdi.

Elde ettiği araştırma, inceleme, uygulama ve malzeme bilgisini; Yerel el sanatları, İş Eğitimi serisi, Proje uygulamaları serileri olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanarak okullarda ders kitabı olarak okutulan çok sayıda yazılı esere de imza attı.

Bu arada sanatta sonsuzluk niteliğini, Aydın Adnan Menderes Camisinin Ahşap dekorasyonunu tasarlayarak yakaladı. Burada Ahşabın sıcaklığını geleneksel Türk motiflerinin ince zevki ile birleştirerek vida ve çivi kullanılmayan geleneksel tarzda birleştirme yöntemleri uyguladı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da ahşap, rölyef ve pirinç oyma hediyelik ürünler tasarlamaya devam etmektedir. Ürün tasarımlarında, ülke kültürünü ve değerlerini yansıtmaya ve ürünlerde geleneksel yöntemleri uygulamayı öncelik olarak benimsemiştir.

 

                                                                                                                                                                                                              Ayyıldız Ahşap
Türkiye'nin Ustaları

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.670513.7253
Euro15.443915.5058
Hava Durumu